Konec šmejdů v energetice?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Kdo jsou a kde se vzali?

Energičtí šmejdi jsou prodejci úžasně “výhodných” služeb. Využívají důvěřivosti “oběti” a snaží se z ní získat co nejvíce peněz. Jejich cílovou skupinou jsou především senioři, jelikož se nedokáží průbojně bránit a jsou důvěřivější. Avšak šmejdi mohou být více agresivnější a drzejší a  své praktiky uplatňovat i na jiné obyvatele. Zajisté jste slovo “šmejdi” zaslechli v souvislosti s pořádáním zájezdů s prezentací extrémně drahých hrnců. Takových zájezdů se právě senioři důvěřivě zúčastňovali a poté se stali součástí opravdu ohavného jednání. Agrese, bezmoc a výhrůžky – to jsou prostředky, kterými šmejdi manipulují, poté následují poplatky a pokuty.

“Jdu Vám udělat odpočet elektřiny” – jedna z mnoha vět, které mají vzbudit důvěru. Přestože jste o žádném odpočtu nebyli informování (což seriózní dodavatel vždy dělá).

Zprostředkovatel nebo zástupce dodavatele, který dělá svou práci poctivě Vám nikdy nebude cokoliv nabízet u Vašeho prahu. Podomní prodej je brán jako neetický a v mnoha městech a obcí zakázaný vyhláškou. Šmejdi ani nemusí  působit  jako někdo, kdo by nabízel spíš jako někdo, kdo přišel zkontrolovat stav elektroměru například. Tímto způsobem je pak mnohem jednodušší donutit podepsat nějaký dokument. Smlouva je častokrát nepřehledná, plná vět pod čarou a především je v ní spousta podmínek. A za nedodržení nesmyslných podmínek pak přijdou pokuty, penále a poplatky.

Jak se jim bránit?
  1. Ptejte se – pomocí otázek lze prodejce prověřit, avšak šmejdům nedělá problém lhát.
  2. Zástupci úřadu – například ERÚ (Energetický regulační úřad) nebo ČOI (Česká obchodní inspekce) nikdy neposílá své zaměstnance před Vaše dveře bez ohlášení.
  3. Nepřijímejte dárky za „určitých podmínek” zdarma.
  4. Nenechte se do ničeho nutit – ani přes výhrůžky.
  5. Podomní prodej spousta měst a obcí již zakázala. Pokud Vám i tak bude doma něco nabízet můžete se obrátit na městskou policii.
  6. Nezavazujte se, že podepíšete smlouvu, kterou nemáte k dispozici.
  7. Nepodepisujte nic, co jste dostatečně nepochopili.
  8. Od smlouvy, kterou jste uzavřeli po telefonu nebo mimo pobočku můžete odstoupit do 15 dnů od zahájení dodávky.
Nová dohoda zpřísňuje podmínky. 

„Takzvané energetické šmejdy v energetice je třeba zastavit. Vymezujeme se například vůči podomním aukcím energií od přeprodejců, trikům s dárky, jako jsou například žárovky zdarma, nebo vůči nepřiměřeným sankcím při odstoupení od smlouvy.” prohlásila někdejší ministryně průmyslu Marta Nováková.

V polovině roku vznikl dokument s názvem Deklarace účastníků trhu s elektřinou a plynem na ochranu spotřebitelů. Zahrnuje celkem 6 bodů, které se dodavatel, který deklaraci podepíše zavazuje dodržovat. Dokument ukládá povinnost jednoznačně definovat podmínky ukončení smlouvy, neuzavírat smlouvy na déle než 36 měsíců nebo poskytovat jasné a úplné informace. Jednou z nejzásadnějších změn bude zřízení registru zprostředkovatelů energií. Tímto bude muset každý zástupce mít certifikát ke zprostředkování.

K deklaraci se do dnešního dne přihlásilo 14 dodavatelů a téměř polovina z nich jsou našimi partnery.

Zanechte komentář

Menu

Naplánujte si s námi schůzku :-)

Vyžádat nabídku

Sjednat osobní schůzku