Česko táhne do boje proti uhelným elektrárnám

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Vláda České republiky odhlasovala vznik takzvané “uhelné komise”. Tato informace je potěšující nejen pro ekologicky smýšlející obyvatele, ale také pro obyvatele oblastí zasažených těžbou. Vznik nového vládního orgánu je prvním vážným krokem k dodržení Pařížské dohody z roku 2015.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce by komise mohla mít první zásadní výstup v roce 2020. Hlavním úkolem je rozebrat elektrárny a teplárny, které spalují uhlí. Zhodnotit zdroje energie a vytvořili harmonogram konce doby uhelné pro Českou republiku. Členy komise jsou zástupci ministerstev, Českého báňského úřadu, Hospodářské komory, akademické sféry nebo například neziskových organizací. A takto početná skupina jistě dokáže předvést výsledky.

Největší výrobce elektřiny v Česku, společnost ČEZ chce být uhlíkově nezávislá do roku 2050. Přesný termín se bude odvíjet od výstupu uhelné komise. Podle organizace IETA (mezinárodní asociace pro obchodování s emisemi) je v současnosti bez uhelných zdrojů Belgie, Estonsko, Island, Kypr, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Švýcarsko a Norsko. Do roku 2025 se k nim má přidat Rakousko, Itálie nebo Velká Británie. „Není to úplně jednoduché i s ohledem na jádro. Nejde jen o to, že předpokládáme, že se naplní jízdní řád a že se postaví další blok v Dukovanech. Přibližně v letech 2045 až 2047 by měly dojet prodloužené čtyři stávající dukovanské bloky“ prohlásil na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.


V současné době nejvíce elektřiny vyrábí hnědouhelné elektrárny – přibližně 43%. Jaderné elektrárny produkují asi 30% a 14% pochází z obnovitelných zdrojů. Cílem je tedy snižovat poměr uhlí a zvyšovat obnovitelné zdroje a jádro. Ačkoliv patří jádro mezi neobnovitelné zdroje energie, je oproti uhlí ekologičtější.

Uhelná elektrárna – odpad – 3,5 milionu tun odpadu ročně, výpary – oxid uhličitý.

Jaderná elektrárna – odpad 3,5 tuny odpadu ročně, výpary – pára.

Kdy bude naše země využívat poze „zelenou enrgii“ je zatím nejasné, ale i snaha se počítá. Ve srovnání s ostatními zeměmi jsme sice v tomto ohledu pozadu, ale obnovitelné zdroje energií rozhodně máme rádi.

Zanechte komentář

Menu

Naplánujte si s námi schůzku :-)

Vyžádat nabídku

Sjednat osobní schůzku