Tesla představila Megapack – energie budoucnosti

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Bum bác, další evoluční vývoj – kalifornská společnost Tesla nebo třeba Elon Musk? To jsou v současnosti dokonalá synonyma vývoje. Vize, kterou Tesla šíří do světa může leckoho uvést do úžasu, jako nás. Jejich nový produkt – Megapack, je schopný uchovat až 3 MWh energie. Baterii podobného principu již od roku 2015 nabízí pro menší továrny a podniky s názvem Powerpack. Pro zjednodušení – představte si automobilovou baterii a zvětšete ji znovu a znovu, dokud nebude schopna napájet celé město a nebo ještě jednodušeji – představte si místo baráku baterii a blížíme se k vizi.

Na jihu Austrálie již tento systém funguje od roku 2017. Systém baterií je napájen větrnou elektrárnou a má kapacitu 129 MWh (v případě blackoutu je schopný poskytnout energii pro 30 tisíc domovů). Nejmenší systém – Powerwall je již instalovaný na 50 000 místech.

Nový Megapack je možné během pouhých tří měsíců vystavět na kapacitu 1 GWh – a to stačí na napájení středně velkého města! Podle Tesly je úložiště schopné zajistit proud pro celé San Francisco po dobu 6 hodin. Takto vypadá budoucnost z pohledu Elona Muska – nahrazení tradičních elektráren těmito bateriovými systémy připojených na bezemisní zdroje (solární nebo větrné elektrárny).


Kalifornie v současnosti řeší nedostatek elektřiny v energetické špičce pomocí paroplynových a naftových elektráren. Spalováním nafty a zemního plynu lze rychle pokrýt potřebu domácností a podniků. Megapack je ale také řešením této situace – přebytečná solární a větrná energie je ukládána do baterie a pro takové potřeby je ihned k dispozici. Tesla se chce stát ekologickou konkurencí pro elektrárny založených na fosilních zdrojích.

To je ale Amerika, co náš rybníček? Společnost ČEZ, a.s. také na trhu nabízí podobnou baterii. Má sice jen kapacitu max 12 kWh, ale narozdíl od Megapacku je ČEZ, a.s. BatteryBox určen pro domácnosti.

Pokud se ambice Tesly stanou realitou, bude to znamenat revoluci v energetice. Společnost vlastní spoustu technologií – například software Autobidder, který pomocí umělé inteligence umí automaticky obchodovat s elektřinou. Nám nyní nezbývá než čekat, jakým směrem se tento systém vydá. 

Zanechte komentář

Menu

Naplánujte si s námi schůzku :-)

Vyžádat nabídku

Sjednat osobní schůzku